Czy twoje dziecko powinno odwiedzić fizjoterapeutę?

Wspieraj rozwój swojego dziecka

Rozwój dziecka jest ciągłym procesem, w którym obserwujemy wpływ i naprzemienne pojawianie się umiejętności zdobytych w określonych sferach rozwoju dziecka.

Jest dynamicznym i bogatym w doświadczenia okresem, również w życiu rodzica. Mózg, układ nerwowy i zwiększona wrażliwość zmysłów młodego człowieka dostrzega i uczy się znacznie więcej i szybciej. Warto by dziecko od najmłodszych lat było aktywne fizycznie, zwracało uwagę na swoją postawę, a przede wszystkim zwiększało poprzez ćwiczenia świadomość ciała i ruchu. To dzięki świadomości ciała jesteśmy w stanie kontrolować je w codziennych aktywnościach np. podczas siedzenia w ławce przez długi czas oraz chroni przed kontuzjami i urazami. Szybka reakcja pozwoli na szybsze efekty. Pozostawienie dziecka z rozwijającymi się wadami postaw, czy z ograniczeniami ruchowymi pogłębi obecną patologię, a w życiu dorosłym przypomni się z bardziej nasilonymi dolegliwościami.

Pierwszy krok- kompleksowa diagnostyka

Zanim określimy plan rehabilitacji należy zbadać dziecko od stóp do głów 😉 Tylko na podstawie badania diagnostycznego jesteśmy w stanie dopasować skuteczny i indywidualny plan leczenia. Bez diagnozy nie ma leczenia. Podstawowym narzędziem jest dokładnie przeprowadzony wywiad, który już na początku wizyty daje cenne informacje specjaliście. Fizjoterapeuci wykonują również diagnostykę funkcjonalną, która jest kompleksowym sprawdzeniem i przetestowaniem sprawności dziecka. Fizjoterapeuta bada i ocenia m. in.: sylwetkę, skład ciała dziecka, mobilność, chód, bieg oraz przeprowadza specjalistyczne testy sprawnościowe. Więcej o diagnostyce funkcjonalnej u dzieci i młodzieży możesz przeczytać pod linkiem: https://www.motionclinic.pl/diagnostyka-funkcjonalna-w-pediatrii-czyli-kompleksowe-badanie-twojego-dziecka/

Nad czym pracujemy u młodych pacjentów?

Ćwiczenia prowadzone przez fizjoterapeutę powinny zachęcać do aktywnego uczestnictwa, angażować młodego pacjenta i rozwijać wszystkie cechy motoryczne oraz być jak najbardziej różnorodne pod kątem ruchowym. Dodatkowo dbając o wzmacniające i siłowe ćwiczenia wpływamy nie tylko na mięśnie czy układ nerwowy, ale również na kości, które w okresie przedszkolnym i szkolnym intensywnie rosną i wydłużają się. Warto zaznaczyć, że kości i stawy są odżywiane w momencie docisku osiowego, czyli wtedy kiedy je obciążamy. Młodzi sportowcy również skorzystają z wsparcia fizjoterapeuty, który dobierając odpowiedni trening motoryczny nie tylko przysłuży się do lepszych rezultatów w sporcie, ale również uchroni przed niechcianymi kontuzjami, które często widzimy u młodych zawodników, których ciało nie było gotowe na przyjęcie tak dużych obciążeń, jakie niesie ze sobą sport. Leczenie ruchem daje możliwość wyładowania nagromadzonej energii oraz uwolnienia organizmu od napięć. Podczas treningu mózg wytwarza endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Co więcej, dzieci świadome ruchu i ciała zyskują większe poczucie niezależności – im więcej dziecko potrafi zrobić samodzielnie, tym czuje większą sprawczość i pewność siebie.

Wady wrodzone dzieci

Kształtowanie narząd ruchu przebiega etapami i należy obserwować zmieniające się ciało dziecka. To rodzice są pierwszymi obserwatorami zachodzących zmian w wyglądzie ich dzieci. Wiele nieprawidłowości i sygnałów ostrzegawczych możemy zauważyć podczas obserwacji dziecka- w staniu, w siadzie, podczas chodu, biegu, czy ulubionych aktywności. Wczesna obserwacja i reakcja pozwala na szybkie podjęcie działań i uchronienie dziecka przed pogłębieniem się wady. Pozostawienie dziecka z rozwijającymi się wadami postaw, czy z ograniczeniami ruchowymi pogłębi obecną patologię, a w życiu dorosłym przypomni się z bardziej nasilonymi dolegliwościami. Najczęściej dostrzegamy nieprawidłowości w sylwetce w okresie dużych zmian tj. rozpoczęcie nauki- przejście na tryb siedzący podczas zajęć w szkole, czy odrabiania lekcji w domu, noszenie często ciężkiego plecaka, nagły skok wzrostu. Dlatego w wieku wczesnoszkolnym 7- 8 lat powinniśmy zwiększyć czujność. Niepokoją nas asymetrie w statyce jak i dynamice- inne ustawienie jednej stopy, barki na różnych wysokościach, odstające łopatki, „zamknięta” sylwetka ciała. Jednymi z wielu wad, w których pomoże fizjoterapeuta są:

  • wady kręgosłupa,
  • skoliozy,
  • lejkowata klatka piersiowa,
  • kurza klatka piersiowa,
  • odstające łopatki,
  • kręcz szyi,
  • koślawość i szpotawość kolan,
  • płaska, płasko-koślawa, szpotawa lub wydrążona stopa,
  • przywiedzenie przodostopia.

Sprawdź dostępne terminy wizyt i umów swoje dziecko internetowo https://www.motionclinic.pl/umow-wizyte/
lub pod nr tel. +48 797 719 974