Układ nerwowy pełni niezwykle istotne funkcje w organizmie człowieka – to dzięki jego pracy możemy m.in. myśleć, formułować wypowiedzi, ruszać się i odbierać bodźce.
Układ nerwowy może zostać nadmiernie obciążony i uszkodzony w wyniku niektórych urazów, infekcji, chorób czy za sprawą predyspozycji genetycznych. Dysfunkcja układu nerwowego może objawiać się na wiele sposobów- od bólu i zawrotów głowy, zaburzeń równowagi czy osłabienia mięśni, przez zaburzenia widzenia, słuchu czy mowy, aż po niedowład, napady drgawkowe czy zaburzenia świadomości.
Choroby neurologiczne
- Stwardnienie rozsiane
- choroba Parkinsona
- choroba Alzheimera
- udar mózgu
- choroby nerwowo-mięśniowe
- padaczka
Dotychczas uszkodzenie układu nerwowego było kojarzone z procesem nieodwracalnym i dożywotnim kalectwem. Dzięki rozwojowi nauki, medycyny, fizjoterapii znamy metody i zabiegi neurorehabilitacyjne powodujące pobudzanie układu, czego efektem może być przywrócenie utraconej funkcji. Neuroplastyczność układu nerwowego to zdolność do adaptacji i wymagań funkcjonalnych, a tym samym zdolność układu nerwowego do reorganizacji . Dzięki tej plastyczności jesteśmy w stanie odbudować nowe ścieżki neuronalne poprzez wielokrotnie powtarzane ruchy i ćwiczenia. Rehabilitacja jest procesem, w którym od nowa uczymy mózg jak ma wykonywać dany ruch.
Objawy chorób neurologicznych
- Parestezje czyli nieprawidłowe doznania czuciowe, które nie są wywołane działaniem bodźca zewnętrznego. Doznania te mogą przybierać postać mrowienia, drętwienia, cierpnięcia czy pieczenia lub swędzenia.
- zaburzenia czynności ruchowych takie jak porażenie, zaburzenia chodu i postawy,
- zaburzenia napięcia mięśniowego np. wiotkość, spastyczność
- zaniki, zmniejszenie siły mięśni
- uczucie przewlekłego zmęczenia
- trudności z codziennymi zadaniami, takimi jak wchodzenie po schodach, czesanie się, używanie sztućców.
- mimowolne, niekontrolowane ruchy, opadanie powiek,
- trudności w mówieniu lub połykaniu.
- zaburzenia snu, które mogą przejawiać się bezsennością, czyli trudnościami w zasypianiu, częstym budzeniem się w nocy i zbyt wczesnym budzeniem się
- zaburzenia mowy oraz zdolności językowych przejawiają się utrudnionym tworzeniem oraz rozumieniem wypowiedzi.
- problemy z wyrażaniem myśli, popełniać błędy gramatyczne, mieć tendencję do nieuzasadnionego powtarzania słów czy do zniekształcania słów. Może nie rozumieć poleceń lub nie potrafić powtórzyć tego, co przeczytał lub usłyszał. Zaburzenia pamięci polegają na niemożności przypomnienia sobie zdarzeń i faktów sprzed okresu zachorowania lub problemach z zapamiętywaniem nowych informacji.
Rehabilitacja neurologiczna
Rehabilitacja neurologiczna to kluczowy element procesu leczniczego, który ma na celu odtworzenie – utraconej funkcji w obrębie układu nerwowego. Neurorehabilitacja powinna zostać włączona w proces leczenia natychmiast po pojawieniu się problemów neurologicznych –
już w pierwszej dobie po udarze. W chorobach neurodegeneracyjnych tj. SM, ale również po udarze rehabilitacja jest nieodłącznym elementem leczenia i trwa do końca życia. Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji neurologicznej zwiększa skuteczność leczenia, a także pomaga w szybszym odzyskaniu sprawności i powrocie do zdrowia. Każdy pacjent jest inny, ma inne dolegliwości, inne objawy, inne predyspozycje, inny poziom sprawności lub niepełnosprawności. Od tych, a nawet wielu więcej, czynników zależy zakres rehabilitacji. Rehabilitant pracę z pacjentem zawsze rozpoczyna od rozpoznania jego indywidualnej sytuacji i dostosowuje do niej cały program terapeutyczny. Ruch jest podstawową formą neurorehabilitacji. Charakterystyką ćwiczeń w chorobach neurologicznych jest wielokrotne powtarzanie ruchu. Dzięki temu stymulujemy nasz układ nerwowy, aby zapamiętał dany schemat ruchowy i po czasie stał się on automatyczny. W neurologii najważniejsza jest regularność terapii. Dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii, pacjent może powrócić do sprawności fizycznej i psychicznej oraz aktywnego życia zawodowego, rodzinnego oraz społecznego.
Zarezerwuj miejsce!
- Internetowo lub telefonicznie +48 797 719 974