Czym jest osteoporoza?
Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego polegającą na zmniejszeniu się masy kostnej, a co za tym idzie – obniżeniu wytrzymałości tkanki kostnej. Częściej osteoporozą dotknięte są kobiety, zwłaszcza te w okresie menopauzalnym i postmenopauzalnym. Demineralizacja kości jest nieuchronnym procesem związanym ze zjawiskiem starzenia się. Mimo to istnieją sposoby na przyspieszenie lub spowolnienie procesu demineralizacji tkanki kostnej. Czynnikami przyczyniającymi się do szybszej utraty tkanki kostnej są: brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta czy stosowanie używek takich jak wyroby tytoniowe czy alkohol.
Zagrożenia płynące z osteoporozy
Zmniejszenie masy kostnej prowadzi do zwiększenia ryzyka złamania. Złamania osteoporotyczne są złamaniami niskoenergetycznymi. Oznacza to, że do złamania dochodzi często w wyniku bardzo niepozornego urazu. Najczęściej złamaniu ulegają kości budujące kręgosłup, kość udowa i kość promieniowa – jedna z kości przedramienia. Ruch i regularne obciążenie aparatu ruchu powoduje że tkanki ludzkiego ciała dostosowują się do trudnych warunków nadbudowując się i zwiększając swoją wytrzymałość. Z kolei brak ruchu, i wynikający z tego brak obciążania tkanki kostnej powoduje jej przyspieszony zanik. Konsekwencją złamania jest długotrwałe unieruchomienie, które prowadzi do dalszego osłabienia szkieletu. Sposobem na opuszczenie tej pętli jest wdrożenie walki z osteoporozą w celu przywrócenia prawidłowego składu tkanki kostnej.
Jak walczyć z osteoporozą?
Podstawą walki z osteoporozą jest zmiana codziennych nawyków i stylu życia. Prawidłowa dieta i suplementacja witaminy D3 może wspomóc utrzymywanie się odpowiedniego składu mineralnego kości. Dużą rolę odgrywa również wdrażanie codziennych aktywności takich jak spacery czy aerobik. By jednak zapewnić największy przyrost masy kostnej zalecane jest wprowadzanie treningu oporowego. Praca wbrew oporowi wywołuje obciążenie tkanki kostnej dając jej bodziec do zwiększenia swojej gęstości. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie zwiększyć masę szkieletu poprzez ponowną absorpcję minerałów do kości zmniejszając ryzyko kolejnych złamań. Innym rodzajem treningu który warto wdrażać jest funkcjonalny trening równoważny, który dodatkowo zmniejsza ryzyko upadków. Pozwala on uniknąć poważnych urazów i wynikającego z nich unieruchomienia, które mogłyby doprowadzić do dalszego rozwoju osteoporozy. Prawidłowo dobrane ćwiczenia równoważne są w stanie znacznie poprawić komfort życia pacjentów i zabezpieczyć ich przed upadkami.
Zarezerwuj miejsce!
- Internetowo lub telefonicznie +48 797 719 974