Kinesiotaping, znany również jako taping elastyczny, to metoda terapeutyczna polegająca na aplikacji specjalnych taśm na skórę. Te taśmy są wykonane z elastycznego materiału, który naśladuje właściwości skóry, co pozwala na swobodę ruchu. Kinesiotaping został opracowany w latach 70. przez japońskiego chiropraktyka, dr. Kenzo Kase.
Jak działa kinesiotaping?
Taśmy kinesiotapingowe działają poprzez podnoszenie skóry, co zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami. To działanie ma na celu:
- Łagodzenie bólu: Taśmy mogą zmniejszyć ból mięśniowy i stawowy, co jest szczególnie przydatne w terapii urazów sportowych i przewlekłych stanów bólowych.
- Przyspieszenie regeneracji: Zwiększony przepływ krwi i limfy wspomaga szybkie usuwanie toksyn i dostarczanie składników odżywczych do uszkodzonych tkanek.
- Wsparcie dla mięśni i stawów: Kinesiotaping może stabilizować osłabione lub nadmiernie napięte mięśnie i stawy, bez ograniczania ich ruchu.
- Poprawa postawy i funkcji ciała: Taśmy mogą być stosowane do korekcji wad postawy i wspomagania prawidłowego funkcjonowania mięśni i stawów.
Jak stosować tejping?
Taśma do kinesiotapingu wyróżnia się cechami podobnymi do ludzkiej skóry, ma podobną grubość (od 0,5 do 4 mm, a ciężar 15g/cm2). Rozciąga się do około 140% swojej początkowej długości. Wykonana jest z bawełny, a powierzchnia klejąca to akryl medyczny. Jest przepuszczalna dla wody i powietrza. Po naklejeniu i zadziałaniu ciepła staje się wodoodporny. Przeciętnie aplikacja utrzymuje się na skórze ok. 3-5 dni w jednostkowych przypadkach nawet do tygodnia i dłużej.
Aplikacja jest zależna od potrzeby pacjenta a jej rodzaje dzielą się na:
- mięśniową – stosowaną w celu relaksacji lub stymulacji mięśnia, taśmę naklejamy na mięsień w pełnym rozciągnięciu przy minimalnym napięciu taśmy.
- limfatyczną – która ma na celu usprawnienie przepływu krwi i limfy do najbliższego węzłą chłonnego, taśmę rozcinamy jak wachlarz i naklejamy na swobodnie leżąca część ciała.
- więzadłowa – ma na celu odciążenie więzadeł, plastrujemy okolice kostne a taśmę naciągamy od 25 do 100%.
- powięziową – korygując ustawienie powięzi, i prace mięśni i stawów, jest to najtrudniejsza aplikacja.
- funkcjonalną – wspomagająca osłabiony mięsień czy staw przywracając jego funkcję.
Dla kogo jest kinesiotaping?
Taśmy elastyczne są świetną metodą terapeutyczną dla praktycznie każdego kto zmaga się z problemami bólowymi czy napięciowymi mięśni i stawów. Skorzystają z nich dzieci zmagające się z wadami postawy czy stóp, sportowcy wracający po kontuzjach czy kobiety w ciąży którym taśmy pomogą odciążyć kręgosłup i poprawić ich jakość życia. Świetnie sprawdzi się również u osób cierpiących na zastoje limfatyczne.
Musimy jednak pamiętać o pewnych przeciwskazaniach do jego stosowania, wszelkie zmiany skórne, rany czy odparzenia należy uwzględnić przed aplikacją. Jeżeli skóra pod plastrem zacznie się czerwienić i swędzieć należy jak najszybciej usunąć plaster i skonsultować z terapeutą zmianę kleju na taki który nie będzie wywoływał reakcji alergicznej. Przy ściąganiu plastra należy pamiętać aby nie szarpać i ciągnąć z całej siły gdyż możemy sobie zrobić tym krzywdę. Należy robić to powoli, a jeżeli pojawiają się jakieś problemy pomocne może okazać się namoczenie plastra.
Zarezerwuj miejsce!
Przez internet lub pod numerem telefonu +48 797 719 974