Flossing to jedna z technik fizjoterapeutycznych, polegająca na owijaniu mięśni i stawów specjalnymi taśmami kompresyjnymi. Zabieg ten ma na celu wspomaganie przywracania prawidłowego funkcjonowania stawów oraz uszkodzonych struktur powięziowo-mięśniowych. Mimo że metoda ta może być skuteczna, budzi kontrowersje i często dyskutuje się o jej potencjalnych skutkach ubocznych.
Jak działa flossing?
Taśmy kompresyjne nałożone na mięśnie i stawy wywierają silny ucisk na te obszary, powodując tymczasowe niedokrwienie, ponieważ krew nie może swobodnie krążyć. Limfa oraz produkty przemiany materii są wypychane na obwód. Po zdjęciu taśmy następuje gwałtowny napływ utlenowanej, bogatej w składniki odżywcze krwi do tkanek. To intensywne przekrwienie wspomaga regenerację uszkodzonych lub przeciążonych mięśni i stawów, poprawiając ich dotlenienie, ukrwienie i odżywienie.
Kompresja spowodowana taśmami działa również przeciwobrzękowo i przeciwbólowo. Oddziaływanie flossingu wykorzystuje się celem:
- poprawy mobilności stawów;
- zmniejszania dolegliwości bólowych i obrzęku;
- przyspieszenia regeneracji tkanek;
- poprawy pracy powięzi;
- lepszej kontroli nad uszkodzoną partią ciała, np. podczas ćwiczeń;
- zmniejszania intensywności stanów zapalnych.
Kiedy warto go stosować?
Flossing pomoże w rehabilitacji następujących kontuzji:
- bóle kręgosłupa;
- bóle stawów;
- stany pooperacyjne;
- przeciążenia mięśni;
- skręcenia, zwichnięcia
- utrata mobilności stawów po długim unieruchomieniu, np. opatrunkiem gipsowym.
Flossing uwalnia posklejaną powięź, zapewniając tym samym właściwą przesuwalność wszystkich tkanek. Szkodliwe metabolity i toksyny są sprawnie usuwane z mięśni, co stwarza im najlepsze warunki do regeneracji. Dodatkowo poprawia się ukrwienie i odżywienie uciskanych partii ciała.
Przeciwskazania
Główne przeciwwskazania do stosowania flossingu obejmują:
- ostre stany zapalne,
- zakrzepicę,
- półpasiec,
- łuszczycę skóry,
- niewydolność serca,
- choroby nowotworowe,
- choroby tętnic obwodowych,
- dnę moczanową,
- otwarte rany w miejscu zabiegu.
Flossing ma wielu przeciwników, którzy uważają tę metodę za niebezpieczną. Twierdzą, że silna kompresja, a następnie gwałtowne zwiększenie przepływu krwi, może negatywnie wpływać na układ krążenia. Istnieje ryzyko oderwania się zakrzepów, co może prowadzić do zatoru i stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Chociaż te obawy nie zostały w pełni potwierdzone, korzystne efekty flossingu u pacjentów bez choroby zakrzepowej są dobrze udokumentowane. Musimy również pamiętać że flossing sam w sobie nie jest terapią a jedynie dodatkiem do niej, który może usprawnić proces rehabilitacji.
Zarezerwuj miejsce!
Przez internet lub pod numerem telefonu +48 797 719 974