Czym jest osteopatia?
Aby zrozumieć, czym jest osteopatia warto sięgnąć do historii. Za twórcę tej metody terapeutycznej uznaje się A. T. Stilla,, który głosił, że ludzki organizm zawiera substancje lecznicze i środki umożliwiające walkę z wieloma chorobami. W wyniku jego wieloletnich działań rozwinęła się terapia osteopatyczna. Jej główną zasadą jest założenie, że podstawą stanu zdrowia człowieka jest harmonia całego organizmu, tak więc dolegliwości w obrębie jednego organu mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania innego, pozornie niezwiązanego z nim organu.
Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia manualnego. Stosowana jest w przypadku dolegliwości bólowych lub funkcjonalnych zaburzeń w pracy organizmu. Podstawową zasadą w osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka. Osteopata zawsze analizuje pacjenta całościowo i szuka rzeczywistej przyczyny dolegliwości, nie ograniczając się do jakiejś wyizolowanej części ciała czy objawu. Osteopata w swojej pracy opiera się ściśle na anatomii, fizjologii i biomechanice ciała. Praca osteopaty mocno opiera się na terapii manualnej - w kontekście zarówno badania jak i terapii. Jednym z założeń osteopatii jest docenienie roli układu odpornościowego w samoregulacji i samoleczeniu.
Kim jest osteopata?
Dyplomowanym osteopatą (D.O.) może zostać fizjoterapeuta lub lekarz po ukończeniu co najmniej 4 letniego szkolenia z zakresu medycyny osteopatycznej i zdaniu egzaminu klinicznego w jednej z certyfikowanych szkół osteopatii. Tytuł D.O. uzyskuje się w wyniku obrony pracy dyplomowej po zakończeniu szkoły.
Oprócz zdolności do precyzyjnego wykrywania relacji między różnymi tkankami organizmu, osteopata posiada także obszerną wiedzę z zakresu medycyny ogólnej, pozwalającą na wykrycie patologii niekwalifikujących się do leczenia manualnego. W takich wypadkach osteopata skieruje pacjenta do odpowiedniego lekarza specjalisty lub poprosi o wykonanie badań obrazowych lub diagnostycznych.
Dolegliwości, którymi zajmuje się osteopata
Osteopatia zajmuje się zarówno ostrymi jak i przewlekłymi stanami bólowymi (m.in. bólu kręgosłupa i innych stawów obwodowych), a także sprawdza się jako terapia wspomagająca leczenie dysfunkcji w obrębie układu pokarmowego, moczowo – płciowego, oddechowego, endokrynologicznego czy krwionośnego. Osteopaci zajmują się dolegliwościami typowymi dla dzieci w każdym wieku, osób dorosłych i osób starszych. Osteopatia, w połączeniu z ćwiczeniami z fizjoterapią oferuje także skuteczną pomoc dla pacjentów po urazach.