Czym jest więzadło krzyżowe przednie (ACL) ?
Więzadło krzyżowe przednie ACL (ang. anterior cruciate ligament) razem z więzadłem krzyżowym tylnym (PCL) należą do więzadeł wewnętrznych stawu kolanowego. Pełnią one funkcję stabilizacyjną kolana.
Więzadło krzyżowe przednie ACL (ang. anterior cruciate ligament) razem z więzadłem krzyżowym tylnym (PCL) należą do więzadeł wewnętrznych stawu kolanowego. Pełnią one funkcję stabilizacyjną kolana.
Podczas obrotu goleni do wewnątrz napinają się hamując dalszy, nadmierny ruch, a przy rotacji zewnętrznej rozluźniają się. ACL przyczepia się na kości udowej i ukosem przechodzi na kość piszczelową, dlatego jego zadaniem jest ograniczenie nadmiernego ruchu kości piszczelowej względem kości udowej. To właśnie mechanizm rotacyjny goleni i brak jego zahamowania najczęściej prowadzą do uszkodzenia ACL. Rozciągnięte, naderwane czy zerwane więzadło nie jest w stanie w pełni spełniać swojej funkcji.
Objawy uszkodzenia ACL i jego rekonstrukcja
Do głównych objawów uszkodzenia zaraz po urazie należą ból “głęboko w kolanie”, znaczny obrzęk stawowy, trudność w obciążaniu kończyny, poczucie niestabilności. Rozciągnięte/naderwane/zerwane więzadło przestaje spełniać funkcję stabilizującą. Więzadła posiadają proprioreceptory (receptory czucia głębokiego), które warunkują czucie ciała w przestrzeni i dają poczucie stabilności w stawie podczas codziennych aktywności. To między innymi dzięki nim potrafimy kontrolować ustawienie stawu w przestrzeni bez konieczności użycia innych zmysłów tj. wzrok. Potrafimy reagować na Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego zaburza czucie głębokie w stawie kolanowym, przez co pacjenci odczuwają niestabilność, określają to odczucie jako „brak kontroli” nad stawem. Rekonstrukcja ACL to operacja, mająca na celu stworzenie lub przebudowę uszkodzonego więzadła. Materiał najczęściej jest pobierany z mięśnia półścięgnistego, półbłoniastego, prostego uda lub z więzadła właściwego rzepki.
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego to niepodważalnie ważny i konieczny etap, aby wrócić do sprawności sprzed urazu. Fizjoterapia zaczyna się już dzień po zabiegu na sali operacyjnej. Zakres ruchu i siła mięśniowa to dwa pierwsze i najważniejsze aspekty nad którymi terapeuta będzie pracować. Wraz z czasem narząd ruchu jest poddawany kolejnym ćwiczeniom mających na celu powrót do pełnej sprawności. Pacjenci wykonują między innymi: ćwiczenia siłowe, zwiększające zakres ruchomości, równoważne, plyometryczne. Ćwiczenia równoważne to istotny element rehabilitacji, gdy przy użyciu zmiennego podłoża lub zmniejszenia podstawy podparcia układ nerwowy i mięśniowy uczy się ponownie kontroli nad swoim stawem kolanowym. Cała rehabilitacja trwa przeważnie ok. 9-12 miesięcy.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!