Dyskopatia, czyli uszkodzenie krążków międzykręgowych, to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku czy poziomu aktywności fizycznej. Wokół tego problemu narosło jednak wiele mitów, zwłaszcza jeśli chodzi o trening siłowy. W gąszczu sprzecznych informacji łatwo się pogubić, co prowadzi do błędnych decyzji, a niekiedy nawet pogorszenia stanu zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej treningowi siłowemu w dyskopatii oraz postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak bezpiecznie i skutecznie ćwiczyć przy tego typu schorzeniu.
Czym jest dyskopatia kręgosłupa i kogo dotyczy?
Dyskopatia kręgosłupa stanowi 60-80% wszystkich przyczyn bólów odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz prawie połowę wszystkich przyczyn bólowych odcinka szyjnego kręgosłupa, najczęściej występując u osób pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Jest bardzo ogólnym pojęciem, w którym zawierają się wszystkie problemy krążka międzykręgowego (dysku), niezależnie od ich nasilenia, od niewielkich zmian związanych z jego użyciem, do zmian strukturalnych, takich jak przepuklina krążka międzykręgowego, niezależnie czy powoduje objawy, czy nie. Krążek jest elementem zapewniającym ruchomość oraz amortyzację kręgosłupa, chroniącym również pewne struktury.
Przyczyny i objawy dyskopatii kręgosłupa
Bezpośrednią przyczyną dyskopatii może być gwałtowny ruch zgięciowy lub zgięciowy z dodatkową rotacją, co przemieszcza jądro miażdżyste ku tyłowi, wywołując pęknięcie. Najczęstszymi przypadkami uszkodzenia, czy zużycia się krążka międzykręgowego jest jego nadmierne obciążanie. Najczęściej przez nieprawidłową pozycję. Związane jest to z tym, że mamy coraz więcej siedzącego trybu życia i coraz więcej czynności wykonujemy w sposób jednostajny, bez zmiany pozycji. Objawy dyskopatii kręgosłupa Zaczyna się zwykle niewinnie: zaczynają pobolewać plecy po długiej jeździe samochodem, czasami po jakiejś aktywności fizycznej, albo spaniu na nowym łóżku. Początkowo ból szybko mija, ale z czasem może stawać się coraz bardziej dokuczliwy, trwa coraz dłużej. Takie objawy to ważne sygnały ostrzegawcze, jakie daje organizm. Z czasem ból może promieniować do kończyn dolnych lub górnych w zależności od typu dyskopatii. Mogą również występować drętwienia i przewlekłe napięcia mięśni przykręgosłupowych oraz drętwienia i osłabienia nóg. Jeśli chodzi o kończynę górną to może występować ból barku z zaburzeniami czucia i bóle korzeniowe promieniujące do ręki.
Diagnostyka i rehabilitacja
Punktem wyjścia jest właściwie przeprowadzona diagnostyka, która uwzględnia przede wszystkim badania obrazowe, np. RTG. Umożliwia to odpowiednie zaplanowanie terapii przez fizjoterapeutę. Rehabilitacja dyskopatii w stanie ostrym przede wszystkim polega na likwidacji bólu poprzez dobranie odpowiednich ćwiczeń fizycznych i pozycji odciążających dysk. Po opanowaniu stanu ostrego stosuje się techniki specjalne takie jak terapia manualna czy terapia tkanek miękkich w celu eliminacji bólu i zmniejszenia napięcia mięśniowego i przewróceniu pełnego zakresu ruchu w danym segmencie kręgosłupa. Powrót do zdrowia u pacjentów dyskowych polega także na zbudowaniu tzw. stabilizacji centralnej poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia zwiększające stabilizację aparatu mięśniowego. Istotna jest również nauka i wdrożenie odpowiednich nawyków ergonomicznych w życiu codziennym pacjenta w celu utrwalenia przywróconej funkcjonalności.
Trening siłowy w przypadku dyskopatii kręgosłupa
Dyskopatia sama w sobie nie boli. Samo wykrycie zmian w obrębie krążka międzykręgowego nie ma znaczenia klinicznego w momencie braku objawów. Tak samo, w momencie występowania objawów i jednoczesnego uchwycenia zmiany nie oznacza to, że jest ona źródłem bólu. Z dyskopatią można, a nawet powinno się trenować siłowo. Sala treningowa w placówce fizjoterapeutycznej jest doskonałym miejscem umożliwiającym rehabilitację, z uwagi na mnogość sprzętu, który można wykorzystać. Fizjoterapeuta pilnuje poprawności wykonywanych ćwiczeń, odpowiednio dobiera stopień trudności, intensywność oraz czas na odpoczynek. Potrzebujemy skutecznego planu rehabilitacyjnego, aby ‘’naprawić’’ swój kręgosłup i zabezpieczyć go przed nawracającym schorzeniem. Początkowo ważna będzie nauka poprawnego ustawienia kręgosłupa, a następnie ćwiczenia w pozycji odciążonej, leżąc tyłem. Wraz z postępem procesu rehabilitacyjnego, ćwiczenia będą coraz cięższe oraz bardziej wymagające. Stąd, potrzebna jest stała kontrola i szybkie wprowadzanie zmian w trakcie procesu zdrowienia.
Zarezerwuj miejsce!
- Internetowo lub telefonicznie +48 797 719 974